L’imperativ

L'imperativ vain dovrà per formular cumonds e scumonds, admoniziuns, giavüschs e cussagls.

güdar

giodair

vender

partir

güda!

gioda!

venda!

parta!

güdain!

giodain!

vendain!

partin!

güdai!

giodai!

vendai!

parti!

 

Fuormas irregularas da l'imperativ:  

infinitiv

imperativ singular

imperativ plural

esser

sajast!

sajan!, sajat!

avair

hajast!

hajan!, hajat!

ir

va!

giain!, it!

gnir

vè!

gnin!, gnit!

far

fa!

fain!, fat!

dar

dà!

dain!, dat!

dir

di!

dschain!, dit!

savair

sapchast!

sapchat!

Remarcha:

L'imperativ illa quarta persuna po eir gnir fuormà cun agüd dal verb modal lair e la fuorma da l'infinitiv.

Giain a chasa! > Lain ir a chasa!

Fain üna posa! > Lain far üna posa!

 

L’imperativ illa fuorma da curtaschia

Ch'El/Ella güda!

Ch'El/Ella parta!

 

L’imperativ negativ

Nu güdar!

Nu güdarai!

Ch'El/Ella nu s'agita!

 

Il scumond general es:

Nu traversar ils binaris!

Nu fümar!