L’imperativ
L'imperativ vain dovrà per formular cumonds e scumonds, admoniziuns, giavüschs e cussagls.
güdar |
giodair |
vender |
partir |
güda! |
gioda! |
venda! |
parta! |
güdain! |
giodain! |
vendain! |
partin! |
güdai! |
giodai! |
vendai! |
parti! |
Fuormas irregularas da l'imperativ:
infinitiv |
imperativ singular |
imperativ plural |
esser |
sajast! |
sajan!, sajat! |
avair |
hajast! |
hajan!, hajat! |
ir |
va! |
giain!, it! |
gnir |
vè! |
gnin!, gnit! |
far |
fa! |
fain!, fat! |
dar |
dà! |
dain!, dat! |
dir |
di! |
dschain!, dit! |
savair |
sapchast! |
sapchat! |
Remarcha:
L'imperativ illa quarta persuna po eir gnir fuormà cun agüd dal verb modal lair e la fuorma da l'infinitiv.
Giain a chasa! > Lain ir a chasa!
Fain üna posa! > Lain far üna posa!
L’imperativ illa fuorma da curtaschia
Ch'El/Ella güda!
Ch'El/Ella parta!
L’imperativ negativ
Nu güdar!
Nu güdarai!
Ch'El/Ella nu s'agita!
Il scumond general es:
Nu traversar ils binaris!
Nu fümar!