Il particip passà
Il particip passà vain dovrà insembel culs verbs auxiliars esser ed avair per fuormar ils temps cumposts (perfet, plücoperfet e futur cumpost).
Eu n'ha lavurà.
Ella d'eira fingià partida.
Ils verbs da la 1. conjugaziun (-ar) fuorman il particip passà cun -à/ada, quels da la 2. e 3. conjugaziun (-air, -er) cun -ü/üda ed ils verbs da la 4. conjugaziun (-ir) cun -i/ida.
chavar – chavà
giodair – giodü
vender – vendü
partir – parti
Il particip passà conjugà cun avair resta normalmaing invariabel. Il particip passà conjugà cun esser o gnir vain adüna accordà cul subject.
Ellas han giodü la festa.
Anna es partida a las desch.
Ils stortins vegnan fats cun painch.