Il plural regular dals nomens

Il plural regular vain fuormà cun agiundscher ün -s a la fuorma dal singular. 

 

singular

plural

masculin

il cudesch

l'ami

l'hotel

ils cudeschs

ils amis

ils hotels

feminin

la staila

l'orandscha

la halla

las stailas

las orandschas

las hallas

Eir ils nomens chi finischan cun -ur survegnan ün -s al plural: la lavur, las lavurs; la culur, las culurs; l'ur, ils urs; l'odur, las odurs, ma: ils genituors

 

Ils nomens chi finischan cun ün -x e cun ün -z survegnan ün -s al plural.

il trax – ils traxs

il raz – ils razs

 

Attenziun:

Ils nomens chi finischan cun ün -s o cun -ss nu survegnan ün ulteriur -s al plural. 

il nas – ils nas l'uors – ils uors
il pass – ils pass il process – ils process