Il plural regular dals nomens
Il plural regular vain fuormà cun agiundscher ün -s a la fuorma dal singular.
singular |
plural |
|
masculin |
il cudesch l'ami l'hotel |
ils cudeschs ils amis ils hotels |
feminin |
la staila l'orandscha la halla |
las stailas las orandschas las hallas |
Eir ils nomens chi finischan cun -ur survegnan ün -s al plural: la lavur, las lavurs; la culur, las culurs; l'ur, ils urs; l'odur, las odurs, ma: ils genituors
Ils nomens chi finischan cun ün -x e cun ün -z survegnan ün -s al plural.
il trax – ils traxs
il raz – ils razs
Attenziun:
Ils nomens chi finischan cun ün -s o cun -ss nu survegnan ün ulteriur -s al plural.
il nas – ils nas | l'uors – ils uors |
il pass – ils pass | il process – ils process |