Il plural irregular dals nomens
I dà nomens chi han ün plural irregular.
singular | plural | |
-à > -ats |
il sudà la società l'immigrà
ma: la cità il prà la stà il grà |
ils sudats las societats ils immigrats
las citads ils prads las stads ils grads |
-è > -els |
il chapè il curtè l'utschè il vadè il cafè (coppina cafè)
ma: il cafè (local) il comitè il tè il pè |
ils chapels ils curtels ils utschels ils vadels ils cafels
ils cafes ils comites ils tes ils peis |
-i > -its |
il vesti il parti il chasti
ma: l'ami l'inimi |
ils vestits ils partits ils chastits
ils amis ils inimis |
-ü > -üts |
il fastü il creschü
ma: la palü la virtü |
ils fastüts ils creschüts
las palüds las virtüds |
cas singuls |
l'hom l'usöl l'uschöl il lö il chavagl il papagagl |
ils homens ils usous/usöls ils uschous/uschöls ils lous/lös ils chavals ils papagals |
Tscherts nomens vegnan dovrats pelplü be al plural, p.ex.: las chotschas, ils genituors, ils fradgliuns, las finanzas, ils güvlers, ils babuns, las immundizchas, las vanzadüras.