Il plural irregular dals nomens

I dà nomens chi han ün plural irregular.

  singular plural
-à > -ats

il sudà

la società

l'immigrà

 

ma: la cità

il prà

la stà 

il grà

ils sudats

las societats

ils immigrats

 

las citads

ils prads

las stads

ils grads

-è > -els

il chapè

il curtè

l'utschè

il vadè

il cafè (coppina cafè)

 

ma: il cafè (local)

il comitè

il tè

il pè

ils chapels

ils curtels

ils utschels

ils vadels

ils cafels

 

ils cafes

ils comites

ils tes

ils peis

-i > -its

il vesti

il parti

il chasti

 

ma: l'ami

l'inimi

ils vestits

ils partits

ils chastits

 

ils amis

ils inimis

-ü > -üts

il fastü

il creschü

 

ma: la palü

la virtü

ils fastüts

ils creschüts

 

las palüds

las virtüds

cas singuls

l'hom

l'usöl

l'uschöl

il lö

il chavagl

il papagagl

ils homens

ils usous/usöls

ils uschous/uschöls

ils lous/lös

ils chavals

ils papagals

Tscherts nomens vegnan dovrats pelplü be al plural, p.ex.: las chotschas, ils genituors, ils fradgliuns, las finanzas, ils güvlers, ils babuns, las immundizchas, las vanzadüras.